Pamoka Genocido aukų muziejuje.

Šių metų spalio 14 dieną septintokai ir grupelė pirmokų gimnazistų dalyvavome netradicinėse pamokose. Aštuntą valandą nuskambėjęs skambutis pakvietė ne į klasę. Sėdę į autobusą, išvykome į Vilnių. Būtent sostinėje ir vyko pamokos, kurios ilgam išliks daugelio atmintyje.

Pamokos pradžia Energetikos ir technikos muziejuje.

Pirmoji pamoka buvo Genocido aukų muziejuje, kuris yra įsikūręs buvusiuose KGB rūmuose. Čia penkiasdešimt metų buvo planuojami ir vykdomi sovietų nusikaltimai. Muziejuje yra vykdoma edukacinė programa mokiniams „Atverta istorija“. Pažintį su muziejumi pradėjome pamoka „Vaikai tremtyje“. 1941–1953 metais kartu su suaugusiaisiais į tremtį buvo išvežta ne mažiau kaip 39 tūkst. vaikų. Gidė mums papasakojo apie trėmimo pradžią, kaip buvo gabenami gyvuliniuose vagonuose žmonės, ką jiems teko iškęsti visus tuos siaubingus metus, apie kovą dėl išlikimo tremties sąlygomis. Pasakojimą pagyvino filmuotos medžiagos kadrai, foto nuotraukos. Klausėmės pasakojimų, atsiminimų žmonių, kurie ištremti buvo su tėvais, dar būdami visai maži vaikai. Ką jiems teko patirti, kaip jie išgyveno. Kada pirmą kartą pamatė ar paragavo obuolio. Skaitėme tremtinės mergaitės laišką, kurį ji rašė tėčiui, atskirtam nuo šeimos. Tai buvo graudus laiškas-sveikinimas tėčiui artėjančio gimtadienio proga. Graudus tuo, kad mergaitė net nežinojo, ar jos tėtis gyvas ir kur jis yra. Pamokos pabaigoje patys aktyviausi ir sumaniausi mokiniai buvo apdovanoti dovanėlėmis. Vėliau visi apžiūrėjome patį muziejų: buvusį KGB vidaus kalėjimą, mirties nuosprendžių vykdymo patalpą, šiuolaikines ekspozicijas, supažindinančias su nepriklausomybės praradimu XX a. viduryje, sovietų valdžios represijomis, pasiaukojama ir atkaklia kova dėl nepriklausomybės atgavimo. Tai iš tikro be galo šiurpi vieta, sauganti žmonių skausmus, kančias, nenupasakojamus išgyvenimus. O pamatyti verta kiekvienam.

Konstruojame fotoaparatus.

Pirmieji bandymai.

Antroji pamoka buvo nuotaikingesnė, bet taip pat įdomi. Norite tikėkite, norite netikėkite, bet pasaulis telpa degtukų dėžutėje! Mes tuo įsitikinome nuvykę į Energetikos ir technikos muziejų, įsikūrusį pirmosios Vilniaus miesto elektrinės pastate. Tik įėjusius supažindino su saugaus elgesio taisyklėmis, o tai jau visus sudrausmino. Vėliau vyko pamoka „Fotografija: pasaulis degtukų dėžutėje.“ Iš pradžių mums papasakojo, kaip atsirado fotografija. Susipažindino su fizikiniais ir cheminiais reiškiniais, vykstančiais fotografavimo ir fotojuostos ryškinimo metu, kada ir kaip buvo padaryta pirmoji fotografija (beje ji buvo gan neaiški). Vėliau mes darėme fotoaparatą iš kasdienių buityje naudojamų medžiagų: degtukų dėžutės, spalvoto kartono, geležies plokštelės, lipnios juostos. Tai buvo gan nelengva, bet labai įdomu.

Prie senovinių automobilių.

Kai fotoaparatai buvo pagaminti, tamsiame kambariuke įdėjome juosteles ir išskubėjome nufotografuoti pasirinktą muziejaus eksponatą. Daugelis rinkosi eksponuojamus senovinius automobilius, motociklus bei senas benzino kolonėles. Kol muziejaus fotolaboratorijoje buvo ryškinamos juostelės, mus supažindino su fotoaparato veikimo principais, fotolaboratorijos įranga bei ryškinimo procesu: kokios dalelės reaguoja su šviesa, kaip mūsų norimas vaizdas atsiduria ant fotojuostelės. Netrukus gavome ir išryškintus foto kadrus. Daugeliui mokinių pavyko padaryti gan neblogas fotografijas. Ir mes įsitikinome, kad pasaulis tikrai telpa degtukų dėžutėje. Išbandykite ir jūs. Tai tikrai labai įdomu!

Greta Lukošiūnaitė,
1gb klasės mokinė.

"Žmonės nepasimoko iš istorijos pamokų – ir tai svarbiausia istorijos pamoka."
O. Hakslis