Pasakoja dailininkas Romualdas Čarna.

Gražią dovaną – kelionę į Kauną – Dusetų meno mokyklos dailės skyriaus moksleiviams padovanojo Ignalinos kredito unija. Jaunieji menininkai, lydimi dailės mokytojo Romualdo Pučeko, ankstų trečiadienio rytą išvyko į Kauną. Kelionės tikslas – susipažinti su lietuvių menininkų istorija.

Pirmiausiai aplankėme Mikalojaus Konstantino Čiurlionio nacionalinį muziejų, seniausią ir didžiausią dailės muziejų Lietuvoje. Tai vienintelė vieta, kur lankytojas gali susipažinti su Lietuvos dailės raida nuo viduramžių iki šių dienų. Muziejus renka, saugo, tyrinėja ir populiarina M. K. Čiurlionio kūrybą, Lietuvos ir pasaulio kultūros paveldą.

Buvo nuostabu išvysti garsaus Lietuvos kompozitoriaus paveikslus: ciklą „Laidotuvių simfonija“, „Tvanas“, „Para“, „Pasaulio sutvėrimas“, „Žiema“, „Vasara“, „Zodiakas“, „Miestas“. Stebėjomis vyraujančiomis banguotos linijomis paveiksluose. M. K. Čiurlioniui buvo sunku vienu paveikslu išsireikšti, todėl dažniausiai savo vaizduojamam objektui jis nupiešdavo keletą paveikslų, t.y. visą ciklą. Smagu visiem buvo ieškoti savo zodiako ženklo. Tyrinėjome jo atlikimo techniką ir pavadinimo atitikimą. Žavėjomės švelnumu ir spalvų deriniais. Išties Čiurlionio kūryba – tai milžiniškas lobis, kurį menininkas padovanojo žmonijai.

Muziejuje susitikome su dailininku grafiku Romualdu Čarna. Su juo nuvykome į Kauno dramos teatro pastatą. Nors dabar jis remontuojamas, tačiau jau yra daug sutvarkytų patalpų. Vienoje jų puikuojasi mūsų palydovo Romualdo Čarnos grafikos darbai. Darbų autorius trumpai pristatė savo kūrybą. Jis vienas pirmųjų lietuvių grafikoje pradėjo kurti portretų ciklus. Grafiko kūrybinis kraitis – visa galerija portretų, šūsnys grafikos lakštų, piešinių. Jo kūryba kupina ramybės, harmonijos su gamta. Taip pat susipažinome ir su teatro direktoriumi Egidijumi Stanciku.

Mokiniai su mokytoju Romu Pučeku.

Pabuvojome ir velnių muziejuje. Šiuo metu kolekcijoje yra apie 3 tūkstančius vaizduojamosios, taikomosios dailės kūrinių bei suvenyrų, kurių didžiąją dalį sudaro velniukai iš medžio, stiklo, tekstilės, porceliano, popieriaus. Kartu su velniais yra ir kaukės, raganos, mitų ir pasakų personažai. Čia pat apžiūrėjome Audronės Petrašiūnaitės parodą „Veidu į save“. Parodoje eksponuojamuose darbuose menininkė lieka ištikima spalvai bei pamėgtoms temoms: peizažams, interjerams, portretams. A. Petrašiūnaitės darbuose svarbus tiek koloritas, tiek ir piešinys.

Apsilankėme ir keramikos muziejuje. Ekspozicijų salėse rodoma labai daug autentiškų senosios keramikos pavyzdžių: čerpės, puodai ir puodeliai, puodynės, puošnūs ąsočiai. Šalia jų eksponuojami nauji keramikos kūriniai, etnografiniai eksponatai. Muziejuje veikia žymaus lietuvių keramikos maestro Liudviko Strolio paroda. Sužinojome, kuo ypatingi ir įdomūs šios dailiosios keramikos meistro kūriniai.

Pasigrožėję Rotušės gatvelėmis ir įkvėpti Kauno menininkų, grįžome namo.

Sigita Šutaitė,
3gA klasės mokinė.

"Jei nebėgioji, kol sveikas, teks bėgioti, kai susirgsi."
Horacijus