Prie „Lituanistikos židinio“

Visada labiausiai yra laukiamos pramoginės ekskursijos. Smagu atsipalaiduoti nuo mokslų, patirti smagų nuotykių. Tikrai ne kiekvieną sudomintų rimtos ekskursijos apie rimtus dalykus. Tačiau mes važiavome kaip tik į tokią. Ir dėl to visai nesigailim. Kodėl? Sužinosite susipažinę su mūsų įspūdžiais sugrįžus iš kitokių pamokų.

Atliekame užduotis „Lituanistikos židinyje“

Pirmiausia aplankėme vienintelį interaktyvų lietuvių kalbos muziejų Lietuvoje „Lituanistikos židinį“. Lituanistikos židinyje eksponuojama daugybė kalbai svarbių dokumentų, knygų ir kalbininkų daiktų, gausu unikalių kalbos žaislų. Mums pasakojo apie įvairių žodžių kilmę, lietuviškų žodynų sudarytojus kalbininkus, kaip buvo sudaromi žodynai, kad iš 5 milijonų žodžių tik pusė milijono yra lietuvių kalbos žodyne, kurį sudaro 20 tomų. Taip pat sužinojome, kad pirmasis abėcėlėje yra jaustukas „à, ã“, o paskutinis – ištiktukas „žvingt žvangt“. Niekada nebūčiau atspėjusi! Vėliau žaidėm įvairius žodžių žaidimus. Visus sudomino interaktyvi lietuvių kalbos abėcėlė – kiekvienos lietuviškos raidės antspaudai su jų kilmės aprašais (lotyniškos, čekiškos, originalios lietuviškos, lenkiškos). Atsispaudę iš tų raidžių savo vardus sužinojome, iš kokių kalbų kilę raidės sudaro mūsų vardus. Paskui susipažinome su tarmėmis ir dainavome tarmiškas karaoke. Susipažinę su gausia ekspozicija įsitikinome, kad kalba – tai ne tik gramatika ir skyryba, tai gyvas, įdomus reiškinys, kuriuo galima žaisti ir kurį net galima paliesti rankomis!

Valstybės pažinimo centre

Susipažinę su Lietuvių kalbos instituto muziejumi, patraukėme link Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto. Seniau šie rūmai priklausė žymiam Lietuvos visuomenės ir kultūros veikėjui Petrui Vileišiui. Rūmų kieme mus pasitiko gidė etnologė Gražina Kadžytė, kuri papasakojo, kaip buvo pastatytas rūmų ansamblis, kam kokie pastatai naudojami. Apsilankę pagrindinio pastato viduje pamatėme labai prabangius apartamentus, sales. Mums papasakojo apie Vileišių šeimą, apie jų rengiamus pokylius, parodė ir slaptą dokumentų vietą, apie kurią težinojo vos keli žmonės. Dabar šiuose rūmuose dirba mokslininkai, rengiami koncertai, susitikimai, skaitymai.

Dar vienas objektas – Valstybės pažinimo centras – moderniausias Lietuvoje edukacinis centras. Mes dalyvavome edukaciniame užsiėmime „Atrask Lietuvą“. Kadangi mūsų laukė komandinis darbas, tai pirmiausia teko pasiskirstyti komandomis. Užsiėmimo vadovas supažindino su užduotimis, ekspozicijomis ir turėjome per duotą laiką atlikti užduotis. Kiekvienas komandos narys gavo po planšetę, kurios pagalba nuskenavę reikiamą kodą, rasdavo atsakymus. Komandoms teko po 5 užduotis. Reikėjo susipažinti su iškiliausiomis Lietuvos asmenybėmis ir pasiruošti dvi pristatyti draugams. Teko pasitikrinti žinias ir apie Lietuvos teritoriją, ir susipažinti tarptautinio bendradarbiavimo ypatumais. Viena iš užduočių buvo išsiaiškinti, kokių valstybių herbai pavaizduoti užduotyje ir ką jų vadovai padovanojo Lietuvai. Įdomi užduotis buvo apie biudžeto sandarą ir skirstymą. Reikėjo pasirinkti tris sritis, kurioms skirtume didžiausią finansavimą iš valstybės biudžeto, pavaizduoti tai diagramoje ir argumentuoti, kodėl. Buvo labai smagu! Nuobodžiauti neteko nė vienam! Pristatę atliktas užduotis, nutarėme, kad į šį centrą dar sugrįšime, nes užsiėmimų čia yra labai įdomių ir įvairių.

Dar kiek papramogavę sostinėje, visi linksmi, kupini įspūdžių grįžome namo. Buvo šaunu!

Deimilė Pivoriūnaitė, 6 klasė

Numatytų renginių nėra.

"Nepakanka turėti išminties, reikia mokėti ja naudotis."
Ciceronas