Bežodės knygos paroda

Štai išaušo ilgai laukta diena: išvyka į Vilnių į Martyno Mažvydo biblioteką.

Su Kęstučiu Kasparavičiumi

Po smagios kelionės priartėjome prie tikslo. Mus pasitiko bibliotekininkė. Pasisveikinome ir visus pakvietė į rūbinę. Nusirengę ir truputį pastoviniavę sulaukėme ir gidės. Gidės lydimi susipažinome su bibliotekos erdvėmis ir paslaugomis, sužinojome pastato istoriją. Pirmiausiai susipažino su unikalia bežodžių knygų kolekcija. Apsilankėme garso įrašymo studijoje, kino salėje, dirbtuvėse PATS SAU. Čia apžiūrėjome  per dvi dešimtis įrengtų individualaus darbo vietų, 3D spausdintuvą, vinilo ir kaitrinių plėvių pjaustiklį, kaitrinį presą, mini sublimacinį spausdintuvą, robotikos ir elektronikos rinkinius, programuoti skirtus mikrokompiuterius, kompiuterius su reikiama programine įranga ir įvairių medžiagų idėjoms paversti apčiuopiamomis. Pavargę ar laukiantys stropiųjų darbininkų gali atsikvėpti poilsio ir skaitymo erdvėje. Nespėjome visko apžiūrėti, išbandyti, o mus jau pakvietė  apsilankyti Kęstučio Kasparavičiaus vaikų knygų iliustracijų parodą „Dirigentas su teptuku”. Prie mūsų prisijungęs parodos autorius Kęstutis Kasparavičius paaiškino, kodėl parodos pavadinime yra žodis „dirigentas“. Mokėsi M. K. Čiurlionio mokykloje muzikos ir chorinio dirigavimo. Supratęs, kad nenori būti dirigentu, įstojo į Vilniaus dailės akademiją. Piešti pradėjo būdamas ketverių. Todėl ir paroda vadinasi „Dirigentas su teptuku“. Po 2002 metais Taivaną (Kinijos Respublika) sukrėtusių žemės drebėjimų salos leidykla, su kuria bendradarbiavo dailininkas, nusprendė išleisti knygą, tam, kad padėtų nukentėjusiems vaikams. Leidėjas sukvietė dailininkus iš viso pasaulio ir paprašė nupiešti po iliustraciją. O prie tos iliustracijos parašyti po istoriją. Taip gimė pirmoji istorija „Čiulbantis žmogus arba giesmininkas“.  Leidėjui patiko ir paklausė, ar neturi daugiau tokių istorijų. Taip tų istorijų vis daugėjo. Įdomu tai, kad pirmosios knygos išleistos buvo kinų kalba. Jas mums autorius ir parodė.

Kino salėje

Autorius pasakojo ir kaip gimsta knyga. Kai jau sugalvoja apie ką bus knyga, pradeda rinkti medžiagą didžiausioje pasaulio bibliotekoje. Taip juokaudamas vadina internetą. Naujausiai knygai „Dryžuota istorija“ ieškojo visokių dryžuotų dalykų. Daug jų surado, nes mums rodė ir dryžuotus namus, senovinius automobilius, gyvūnus (tigrus, zebrus, žuvis). Tada piešia eskizus.

Rodė savo iliustracijų eskizus ir tuos pačius piešinius, nutapytus akvarele. Parodė ir kokiais teptukais tapo. Didysis skirtas liejimui, pagrindinis – detalių piešimui ir mažiausias, kaip sako pats iliustratorius, skirtas herojų gyvybės įkvėpimui. Vaikams reikėjo atspėti, iš kokio gyvūno plauko jie pagaminti (voverės, sabalo). Vieną knygą  iliustruoja maždaug apie pusę metų. K.Kasparavičiaus knygos leidžiamos Vokietijoje, JAV, Graikijoje, Kinijoje, Meksikoje ir kitose šalyse. Knygos išleistos 28 kalbomis. Yra iliustravęs daugiau kaip 50 knygų.

Iliustracijos pasižymi lakia vaizduotės galia, humoru, puikia technika. Gyvūnų vaizdavimas tapo viena iš mėgstamų ir dailininkui puikiai pavykstančių knygos herojų įvaizdinimo formų. Jis geba sukurti savitus herojų charakterius, gyvūnams suteikti žmogiškųjų savybių, iki smulkmenų surežisuoti situacijas. Jo teptukui paklūsta visi veikėjai, prikaustantys žiūrovų žvilgsnį. Sužinojome, kad tai pasakojimai apie egzotišką ir tolimą pasaulį, pasakos apie sodus, sapnus. Net  vienuolika kartų autorius pristatytas prestižinei Astridos Lindgren atminimo premijai. Sunku buvo patikėti, kad tiek daug laiko tenka sugaišti prie vienos iliustracijos.

Priešokolado kavinės

Prisižiūrėję, prisiklausę pasakojimų, padėkoję ir atsisveikinę vykome į Šokolado kavinę. Vos tik įėjus mus pasitiko moteris, kuri mums ir vedė pamoką apie šokoladą. Pirmiausia, mus pakvietė į  rūsį ir visus papuošė prijuostėmis. Edukacijos vadovė trumpai papasakojo šokolado atsiradimo istoriją: nuo kakavmedžio pupelės iki šokolado plytelės. Supažindino su tokiu šokolado apdirbimo būdu –  temperavimu. Šokoladas  pilamas ant stalo ir mentelėmis vėsinamas. Vėliau liejamos formelės, ragaujamas ir pilamas kremas. Toks šokolado apdirbimo būdas padeda stabilizuoti kakavos sviesto kristalus, kad sustandėjęs šokoladas (ypač glaistas ar dekoracijos) būtų žvilgus, traškus ir lygus. Tuomet paaiškino, kokius įrankius naudojame gamindami šokoladą.

Šokolado dirbtuvėlėse galėjome bent trumpam tapti šokolado meistrais. Po kelių minučių patys ėmėme skirtingų rūšių šokoladą, įvairius ingredientus ir gaminome savo šokoladinius skanumynus. Gaminome rankų darbo saldainius. Pabaigoje visi dalyviai buvo apdovanoti pažymėjimais, įrodančiais, kad jie tapo šokolado ekspertais, o savo šokoladinius gaminius leido susidėti į paruoštas dėžutes, atvėsinti  ir parsivežti lauktuvių!

Beliko tik užsukti į „Akropolį“, papietauti ir nepamiršti padėkoti gimnazijos direktoriui už skirtą autobusą, o mokytojoms Dainorai Biliūnaitei bei Rimai Survilaitei už suorganizuotą kelionę. Ačiū labai, norime vykti ir kitą kartą.

Mantas Lukošiūnas,  Lina Abramavičiūtė, 6 kl.

"Pažinęs save – protingas, nugalėjęs save – stiprus."
Kinų patarlė