b_540_0_16777215_01_images_2021_2021-03_210303.jpg

Ketvirtokai mokėsi rašyti laiškus knygos veikėjams, knygos autoriams, draugams. Sumanėme parašyti žymiausiam mūsų krašto žmogui – kalbininkui Kazimierui Būgai. Mokiniai domėjosi, skaitė, rinko medžiagą iš įvairių šaltinių apie kalbininką, jo darbus. Pamokose susidomėję gauta informacija, jie turėjo atsirinkti, kaip parašyti laišką, ko klausti, ką sužinoti apie sudėtingą kelią, kurį nuėjo žmogus iš Pažiegės vienkiemio iki Peterburgo universiteto ir Lietuvos universiteto profesoriaus. Kaip mums pavyko? Ištraukos iš laiškų Kazimierui Būgai.

Rašau Jums šį laišką norėdamas padėkoti už didžiulius nuopelnus Lietuvai ir gimtajai kalbai. Domėjausi ir sužinojau, kiek daug padarėte dėl mūsų. Tyrinėjote lietuvių kalbos kirčiavimą, garsų atsiradimo kelius, aiškinotės lietuviškų žodžių kilmę, tobulinote rašomąją kalbą, o dar sumanėte išleisti lietuvių kalbos žodyną! Ačiū Jums, didis žmogau! (Ugnius)

Norėčiau būti kaip Jūs! Daug laiko skirti darbams, gilintis į kalbos sritis. (Kamilė)

Manau, kad reikia saugoti ir mylėti savo gimtąją kalbą, kitaip mūsų tauta gali išnykti. Man lietuvių kalba – pati gražiausia. (Vėjūnė)

Jūs žymiausias lietuvių kalbos tyrinėtojas. Vienas svarbiausių Jūsų darbų – lietuvių kalbos žodyno kūrimas. Manau, kad šis darbas iš Jūsų pareikalavo daugiausia pastangų. Jūs sudėjote į žodyną ilgus metus rinktus žodžius. Aš manau, kad lietuvių kalbą reikia saugoti. Dabar vis daugiau atsiranda naujų žodžių, ateinančių iš kitų kalbų. Ką Jūs darytumėte su žodžiais „atvykėliais“? (Arijus)

Aš lankau mokyklą, pavadintą Jūsų vardu, šią mokyklą lankė ir mano mama. Man mokykloje labai patinka mokytis ir praleisti dieną su draugais. (Ema)

Mūsų mokykla ir miesto biblioteka pavadinta Jūsų vardu, prie mokyklos pastatytas paminklas Jums. Aš džiaugiuosi, kad Jūs išgelbėjote žodį „labas“. Dabar galiu sveikintis, sakyti visiems – labas! Ačiū Jums, kad tiek daug padarėte dėl lietuvių kalbos. (Jorūnė)

Jūsų darbai leidžia mums tobulinti savo kalbą, vartoti taisyklingus žodžius, juos teisingai tarti ir rašyti. Šiais laikais lietuvių kalbą užplūdo barbarizmai- nevartotini žodžiai. Jūsų atlikti darbai padeda mums, pradinukams, jų vengti ir kalbėti pagal lietuvių kalbos normas. Mano mokytoja, mano artimieji visada pabrėžia, kaip yra svarbu tausoti, branginti lietuvių kalbą. Nevalia jos niekinti ir teršti svetimybėmis. Jūsų pasiryžimo dėka atskleisti senųjų kunigaikščių vardai. Mes šiandien galime domėtis ne tik lietuvių kalba, bet ir Lietuvos istorija. Aš stengiuosi vartoti žodžius taisyklingai, o jei pasakau kokį netinkamą žodį, mane ištaiso vyresnioji sesė. Noriu Jums padėkoti, kad pašventėte savo gyvenimą lietuvių kalbos tyrinėjimui, žodžių kūrimui. (Jorė)

Aš dėkoju savo mokiniams, nepabūgusiems prisiliesti mintimis, pamąstymais, klausimais prie kalbininko Kazimiero Būgos asmenybės, darbų, įamžinimo.

Lilia Semionova,
pradinių klasių mokytoja

"Turi pats sužinoti, kas yra gyvenimas, o ne aklai ryti ką tau kiša kiti."
Ch. S. Puigas