Komandos atlieka užduotį.

Iškeliaujant rudeniui, vis labiau artėjant šv. Kalėdoms, Dusetų Kazimiero Būgos gimnaziją aplankė šventinės nuotaikos. Lapkričio 19-22 dienomis keliavome po Gimtosios kalbos šalį. Visą savaitę mūsų gimnazijoje vyko renginiai bei konkursai, skirti lietuvių kalbininko, mūsų kraštiečio Kazimiero Būgos 133-osioms metinėms paminėti.

Pirmadienį dešimtokai ir vienuoliktokai vedė pamokėles priešmokyklinės grupės vaikams ir 1-5 klasių mokiniams apie profesorių Kazimierą Būgą. Pakalbinti pradinukai gyrėsi, kiek daug jie sužinojo apie kalbininką. Jiems įsiminė tai, kad būsimam profesoriui labai nesisekė matematika, bet jis labai mėgdavo skaityti knygas, stengėsi surasti kuo daugiau naujų žodžių. Jis mylėjo ir brangino savo tėviškę, jos apylinkes. Pasak giminaičių, kalbininkui nebuvo gražesnės vietos už Pažiegę, kur tyvuliuoja įspūdingas Žiegelio ežeras, prigludęs prie Bilaišių kalno, apraizgytas ajerais, nendrėmis. Tėvai jį norėjo matyti kunigu, bet Kazimieras Būga pasirinko gimtosios kalbos tyrinėtojo kelią.

Renginio vedėjai.

Dainuoja Adelė.

Antradienį gimnazijoje svečiavosi aktorius Raimondas Lukšas. Jaunesni mokiniai klausėsi su didžiule įtaiga skaitomų garsios švedų rašytojos Astridos Lindgren „Emilio iš Lionebergos" fragmentų, o vyresnieji – iš Balio Sruogos romano „Dievų miškas“.

Trečiadienį vyko dailyraščio „Rašom!“ konkursas. Dalyvavo 3-6, 7-Ig bei IIg-IVg klasių mokiniai. Visi labai stengėsi, susikaupę rašė jiems pateiktus tekstus, bet trečiokams varžytis su šeštokais buvo sunkoka. Vertinimo komisijai nelengva buvo nuspręsti, kam skirti 1-ąsias vietą. Darbai buvo išties nepriekaištingi. Pirmąsias vietas laimėjo Goda Judita Kazlaitė (5), Karolina Cvetkovaitė (8a), Kamilė Lisinskaitė (IIgb), o originaliausios rašysenos autorėmis pripažintos Adelė Vaitukaitytė (IIIgb) bei Ieva Stasiškytė (IVg).

Savaitės renginius vainikavo Dusetų kultūros centre vykusios gimtosios kalbos varžytuvės „Kalba gimtoji lūposna įdėta“. Kieno gi minties drabužis yra patvaresnis ir gražesnis, rungėsi 7-Ig klasių mokinių komandos. Jos turėjo parodyti, ką žino apie gimtąją kalbą, jos tarmes, kalbininką Kazimierą Būgą, pasaulio kalbas bei atlikti įvairias kūrybines užduotis. Iš pradžių kiekviena komanda turėjo prisistatyti. Pavadinimai buvo labai įvairūs: nuo paprasčiausių ,,Moksliukų“ iki žaismingų, tokių kaip „Mediniai akmenys“. Aštuntokai visus nustebino išradingai sukurtu filmuku, septintokės parengė gražų montažą, dar kiti kalbėjo tarmiškai. Visos komandos stengėsi padaryti kuo didesnį įspūdį gausiai publikai bei vertinimo komisijai, kuriai pirmininkavo lietuvių kalbos mokytoja Gražina Makaveckienė.

Žiūrovai ir palaikymo komandos.

Trečiosios vietos laimėtojos 7a klasės mokinės.

Užduotys buvo pateiktos didžiuliame ekrane: patogu komandai, įdomu žiūrovams. Ypač visiems patiko linksmoji užduotis „Atspėk patarlę“. Du mokiniai, gavę patarlę, nepasakydami nė žodžio, ją suvaidina, o komanda turi atspėti. Buvo gardaus juoko ir aplodismentų.

Komandas, negailėdami plojimų, mojuodami plakatais, palaikė aktyvūs, išradingi sirgaliai.

Varžytuves labai šauniai vedė dešimtokai Justina Šinkūnaitė, Eitvydas Vanagas, o jiems mielai talkino Goda Amirjan bei Eimantas Čypas.

Nenuobodžiavo ir žiūrovai. Jiems dainavo Adelė Krikščionaitytė, Goda Judita Kazlaitė bei merginų ansamblis. Teisingai įminę mįslę ar atsakę į klausimą, sirgaliai džiaugėsi saldžiais prizais.

Pabaigoje buvo susumuoti taškai ir paskelbti nugalėtojai. Pirmąją vietą, kaip ir kituose konkursuose, užėmė 8b klasė, surinkusi net 48 taškus. Antrąją vieta iškovojo Ig klasė, pasižymėjusi savo išskirtiniu pavadinimu bei aktyviu klasės draugų palaikymu. Jų kraityje – 43 taškai. Vos pora taškų atsilikusios nuo devintokų trečiąja vietą užėmė 7a klasės merginos.

Gimnazijos direktorius Gintautas Kuzma visas komandas apdovanojo Padėkomis bei saldainiais. Taip pat buvo apdovanoti ir dailyraščio konkurse „Rašom“ dalyvavę bei prizines vietas užėmę mokiniai. Visi gavo Padėkas, o prizininkai – po knygą.

Šios varžytuvės padėjo patikrinti, ką mokiniai žino iš lietuvių kalbos istorijos. Jos šiek tiek praskleidė mūsų kalbos lobius, įspėjo apie gresiančius pavojus ir, tikimės, paskatino labiau domėtis kalbos tyrinėjimu bei priežiūra.

Karolina Cvetkovaitė, 8a klasės mokinė.
Nuotraukos Alvydo Stausko.

"Juo švaresnė ugnis, tuo mažiau dūmų, juo tyresnė žmogaus meilė, tuo mažiau"
J. H. Pestalocis