Pasakoja Daiva Norkūnienė

Kiekvieną pavasarį atsigauna žemė, tirpsta sniegas, pražysta gėlės, iš šiltųjų kraštų parskrenda paukščiai, ant savo sparnų tarsi atnešdami žemės atgimimą. Visuomet džiugu matyti parskrendančius paukštelius. Vienas kitam giriamės, kas gi kokį pirmiau išvydome. Norėdami vaikams suteikti daugiau žinių apie parskrendančius į Lietuvą sparnuočius, parengėme projektą „Devyniasdešimt paukščių pavasarių. Žemės diena“.

Mokiniai su pačių pagamintais inkilais

Kovo 4 dieną apsilankėme Sartų regioniniame parke. Norėjome sužinoti, kaip inkilus gaminti, kokius namelius mėgsta giesmininkai. Vyresnioji ekologė Daiva Norkūnienė vaikams rodė įvairiausių paukštelių nuotraukas, inkilėlių pavyzdžius. Vaikai ne tik klausėsi paukštelių balsų, bet ir sužinojo apie inkilėlių gaminimą bei jų priežiūrą. Mokytojos kvietė vaikus, padedant suaugusiems, pagaminti po inkilėlį. Inkilus gamino ne tik pradinukai, bet ir 5-7 klasių mokiniai. Nuo kovo 12 dienos gimnazijos bibliotekos skaitykloje vyko inkilėlių paroda, kurioje buvo eksponuojami net 65 mokinių pagaminti inkilėliai.

Minint Žemės dieną

Kovo 10-toji – 40-šimties paukščių sugrįžimo diena. Nuo senovės šią dieną buvo švenčiamas paukščių parskridimas. Gimnazijoje mes ją minėjome kovo 12-tą. Iš pat ryto skaitykloje „čiulbėjo“ paukštelių balsai – taip trečiokai pradėjo 40-šimties paukščių sugrįžimo dieną. Vaikai žiūrėjo pateiktis apie grįžtančius paukščius, atsakinėjo į klausimus, mokėsi paukščių pamėgdžiojimų, greitakalbių, skaičiuočių, patarlių, minė mįsles. Diskutavo, kaip žmogus gali padėti giesmininkams, kad pavasarį išgirstume jų balsus. Kiekviena klasė turėjo išspręsti po kryžiažodį. Visą savaitę mažieji ruošėsi šiai šventei: mokėsi dainų ir liaudies ratelių-žaidimų apie paukščius, kartu su klasių mokytojomis gamino sparnuočius: karpė, klijavo, piešė, vėlė iš vilnos.

Saulius Mažiulis įteikia dovanėles

Kovo 18 dieną šalyje buvo rengiama visuomeninė akcija „Devyniasdešimt paukščių pavasarių“. Ši akcija skirta Paukščių dienos 90-osioms metinėms ir jos iniciatoriui prof. Tadui Ivanauskui pagerbti. Ją organizavo Aplinkos ministerija ir Generalinė miškų urėdija. Paukščių diena Lietuvoje pirmą kartą buvo pažymėta prieš 90 metų. Nuo to laiko beveik kiekvieną pavasarį šią dieną urėdijos, mokytojai ir moksleiviai, gamtos mylėtojai gamina ir į medžius miškuose bei parkuose kelia paukščiams namelius. Šioje šventėje dalyvavo ir mūsų gimnazijos mokiniai. Į inkilų kėlimo ceremoniją atvyko Sartų regioninio parko ir Dusetų girininkijos darbuotojai.

Kokia gi šventė be žaidimų!

Gimnazijos teritorijoje kėlėme inkilus, žaidėme žaidimus. Vaikai, pagaminę inkilus, buvo apdovanoti padėkomis. Regioninio parko direktorius Saulius Mažiulis apdovanojo savo įsteigtais prizais vaikus, kurių inkilėliai buvo taisyklingiausi ir pačių pagaminti. Daug ką sužinoję, pažaidę ir dalį inkilėlių įkėlę gimnazijos teritorijoje, grįžome namo. Visą pavasarį ir vasarą sparnuočių melodijos bus pati geriausia padėka.

Projektą užbaigėme kovo 20-tą dieną, paminėdami pasaulinę Žemės dieną. Žemės dienos tikslas – atkreipti dėmesį į aplinką, kurioje gyvename, klimato atšilimo bei taršos problemas, skatinti kiekvieną gyventoją prisidėti prie švarios aplinkos išsaugojimo. Priešmokyklinukai ir pradinių klasių mokiniai žiūrėjo filmus apie mūsų planetos išsaugojimą.

Pasibaigęs projektas mus visus ragina ir įpareigoja konkrečiais darbais prisidėti prie gamtinės aplinkos puoselėjimo ir saugojimo. Tą galime atlikti kiekvienas savo kieme, namų aplinkoje, darbo vietoje. Rūpintis Žemės išsaugojimu privalome visi.

Pedagogės Jelena Budzilienė, Jolanta Kondrašovienė, Renata Šėžienė.
Nuotraukos mokytojos Ilonos Pužienės.

"Saugokis vieną knygą perskaičiusio žmogaus."
T. Akvinietis