Renginio dalyviai septintokai

Šiaurės šalių bibliotekų savaitė – tai „Norden“ organizuojama kasmetinė tradicinė šviesos ir knygos šventė, primenanti mums senąją pasakojimų tradiciją, suteikianti progos vaikams, paaugliams susipažinti su Šiaurės šalių literatūros lobiais, kviečianti tamsiais vėlyvo rudens vakarais susiburti prie žvakės šviesos ir drauge persikelti į magišką knygų pasaulį. Tai yra pagrindinė Šiaurės šalių literatūros savaitės idėja. Mažiesiems skaitytojams buvo siūloma skaityti ištrauką iš švedų rašytojos Astridos Lindgren populiariosios knygos vaikams „Pepė Ilgakojinė“  (Pepė švenčia gimimo dieną), paaugliams – tarptautinės sėkmės sulaukusio  norvegų rašytojo Josteino Gaarderio romano „Sofijos pasaulis“ ištrauka (Sofijos gimtadienis ir filosofiška šventė sode). Pirmadienis – didžioji skaitymų diena.

Pepė Ilgakojinė

Dusetose Šiaurės šalių literatūros savaitė prasidėjo nuo garsinių skaitymų „Auštant“. Prie akcijos prisidėjo nemažai įvairaus amžiaus mokinių.

Dar praėjusią savaitę mažuosius skaitytojus, antrokus, į būsimą savo gimtadienio šventę pakvietė Pepė Ilgakojinė. Vaikai nė kiek nesutriko išgirdę, kad į gimtadienį kviečia knygos personažas. Su džiaugsmu priėmė kvietimą ir  atsakingai pasiruošė šventei. Pirmadienį, 9 valandą ryto, visi sugužėjo į Dusetų K. Būgos bibliotekos Vaikų skyrių. Ten jų jau laukė linksmuolė Pepė Ilgakojinė, pasiruošusi švęsti kartu su vaikais savo gimtadienį. Patogiai įsitaisę, prie žvakių šviesos, vaikai atidžiai klausėsi garsiai skaitomos ištraukos, atsakinėjo į Pepės užduotus klausimus, žaidė žaidimą „Padovanok man dovaną“. Laikas praėjo labai greitai, nes kai įdomu, viskas greitai baigiasi. O kad toks susitikimas – skaitymas vaikams patiko, rodo ir jų išsakyti įspūdžiai. Antrokui Ugniui labai patiko klausytis, kaip skaitė Pepė. Kajui – neįprasta aplinka, žvakės, o Auksei – taip pat skaitymas, žaidimas ir dar patiko tai, kaip sveikino Pepę su gimtadieniu. Mat vaikai į šventę atėjo ne tuščiomis, o nupiešę sveikinimo atviručių su nuoširdžiais palinkėjimais Pepei. Jie linkėjo džiaugsmo, gero bei linksmo gyvenimo,  laimės, draugų, daug išdaigų ir linksmybių, sveikų dantukų...

Tuo pačiu metu paaugliai rinkosi į filosofinį pobūvį pas Sofiją (Josteino Gaarderio romano „Sofijos pasaulis“ heroję). Mokiniams teko pasukti galvą, net ir  kaip pasipuošti filosofiniam gimtadieniui.

Septintokai rinkosi gimnazijoje. Juos pasitiko Sofija (tėvų atstovė – Margarita Simokaitytė), kuri pasisveikinusi, padėkojusi susirinkusiems pradėjo skaitymus. Į skaitymus įsitraukė ir mokiniai. Žvakių šviesoje, klausydami skaitomo teksto, o kai kas ir pats skaitydamas, pasijuto lyg iš tikro būtų dalyvavę gimtadienio šventėje. Tuo labiau, kad Sofija skaitymų pabaigoje ne tik visiems padėkojo, bet ir įteikė saldžias dovanėles, kad skaitymas visada būtų saldus, kaip ir pažinimas.  Mokiniams paliko įspūdį tokia skaitymo šventė. Štai keletas septintokų atsiliepimų:

Pasaka antrokams

Mantė:  „Patiko toks skaitymas, nes vienu metu skaitėm ne tik mes, bet ir daugelio šalių paaugliai. Todėl labai džiaugiuosi. Manau, kad dalyvausiu   šiuose skaitymuose ir ateityje. Tikiuosi, kad daugiau šalių įsitrauks į šį skaitymą.“

Aivita: „Tekstą skaitėme jaukioje aplinkoje, žvakių šviesoje. Negaliu sakyti, kad tekstas lengvai įkandamas, bet buvo įdomus. Čia buvo daug filosofinių klausimų ir pamąstymų. Daugelyje šalių taip pat buvo skaitoma tas pats tekstas, tik tų šalių kalbomis. Tikiuosi, jiems taip pat patiko skaityti, kaip ir mums.“

Deimilė: „Tekstas įdomus, bet, atrodo, per daug sudėtingas mūsų amžiaus vaikams. Reikėjo įsijausti, skaityti iš lėto, apmąstant, nes jei praleistum ką nors, gali visiškai pasimesti. Ištrauka sukėlė kelis  klausimus: iš tikrųjų, kaip susikūrė mūsų pasaulis? Ar sprogimo teorija teisinga? Kas aš esu? Kodėl esu būtent tokia? Ar pasikeisčiau, jei būčiau ne Deimilė ar, tarkim, Jorė? Vis dėlto knygą patarčiau skaityti mąstantiems ir vyresniems vaikams.“

Paulius: „Skaitytoje ištraukoje man labiausiai patiko veikėjas Albertas, nes jis išdarinėjo visokiausias linksmybes su petardomis ir tiesiog buvo labai linksmas.“

Devintokai

Augustinas: „Man buvo juokingiausia, kai Albertas įdėjo į tortą petardą. Tortas sprogo ir visus aptaškė plakta grietinėle. Tai buvo juokinga tiek man, tiek ir klasės draugams.“

Ig klasės mokiniai, susikūrę jaukią atmosferą K. Būgos bibliotekoje, taip pat skaitė iš  Sofijos gimtadienio ir filosofiškos šventės sode. Aida, Teotimas, Aura pasidalino įspūdžiais po skaitymo. Jie teigė, kad buvo įdomu klausytis Sofijos minčių.  Įsimintiniausias posakiai apie gyvenimą: „Gyvenimas, kaip abi monetos pusės. Kuo ryškesnė pirmoji, tokia pat ryški ir kita“, „Gyvenimas ir mirtis - du neatsiejami dalykai“, „Visi turi suprasti, kaip yra gera gyventi“. Mokiniai mano, kad buvo verta susirinkti ir kukliai paminėti šią gražią šventę.

Renginiai, skirti Šiaurės šalių literatūros savaitei, bibliotekoje tęsis dar penkias dienas.  Visi kviečiami apžiūrėti parodėlę, palaikyti savo komandą viktorinoje  „Iš kokios aš pasakos?“, piešti pasakų herojus, pasigrožėti meno mokyklos mokinių dirbiniais „Spalvų vaivorykštė“.

Rima Survilaitė,
Dusetų Kazimiero Būgos bibliotekos bibliotekininkė

"Meilė – tai vieškelis į saulę, grįstas aštriais deimantais, kuriuo turi eiti basas."
M. K. Čiurlionis