Savanorės vaidina situaciją
Savanorės vaidina situaciją

Tarpinė stotelė tarp paauglystės ir jau savarankiško gyvenimo – vienas sunkiausių periodų tiek patiems moksleiviams, tiek jų pedagogams. Kaip spręsti kasdienes problemas, kaip lavinti mokinių emocinį intelektą, mokė spalio 16 dieną mūsų gimnazijoje apsilankę Kauno Forumo tetro aktoriai.

Forumo teatras – tai teatro forma, sukurta Augusto Boalio. Šios teatro formos pagrindinis tikslas yra skatinti visuomenę mokytis analizuoti savo elgesį bei diskutuoti apie opias socialines problemas. Pasitelkiant šią teatro metodiką yra siekiama padėti žmonėms, patiriantiems diskriminaciją, išvengti kasdienės konfrontacijos su užgauliotojais. Aktoriai susitiko su šeštų – devintų klasių mokiniais, o paskui ir su dešimtų bei dvyliktų klasių atstovais.

Aštuntokas Augustinas Liorentas dalinasi įspūdžiais: „Aktorių apsilankymas mūsų mokiniams tikrai patiko, todėl tikiuosi, kad šis vizitas tikrai ne paskutinis. Buvo smagu, nes mano bendraklasiai Simona, Markas ir Donatas sutiko aktoriams padėti vaidinti. Pirmoji situacija buvo apie neįgalų vyrą Eugenijų. Trys merginos elgėsi labai skirtingai: dvi tyčiojosi, o kita neįgalųjį gynė. Po vaidinimo žiūrovams buvo leidžiama klausti, kodėl merginos taip elgėsi, ar joms nuo to buvo geriau ir t. t. Antrojoje situacijoje taipogi buvo vaizduojamos patyčios. Veiksmas vyko mokykloje, mokinių tarpe, ir mes, žiūrovai, galėjome bet kada stabdyti vaidinimą ir liepti aktoriams elgtis kitaip, nei jie elgiasi.Vyko patyčios tarp dviejų mergaičių – Erikos ir Kristinos. Po šio vaidinimo buvo užduodami klausimai apie tai, kodėl Erika mano, kad jai viskas galima ir t. t.  Žiūrėdami šias situacijas, manau, daug kas iš salės sužinojo ne tik apie forumo teatrą, bet susimąstė ir apie patyčių žalą.“

Situacija su neįgaliu vyru
Situacija su neįgaliu vyru

Vyresnių klasių mokiniams aktoriai irgi buvo paruošę dvi situacijas. Pirmoji jų – patyčios mokykloje. Į sceną buvo pakviesti du savanoriai, kurie taip pat kelioms akimirkoms tapo aktoriais ir galėjo pakeisti įvykių eigą. Salėje likę žiūrovai galėjo jiems padėti siūlydami, ką šie galėtų pakeisti, kaip pasielgti, ką sakyti. Taip mokiniai buvo skatinami susidoroti su kasdiene ir dažnai būtent jaunimo tarpe pasitaikančia problema – patyčiomis.

Antroji situacija – pasityčiojimas iš neįgalaus žmogaus. Forumo teatro aktoriai vėl įsikūnijo į savo vaidmenis, o kiti du savanoriai iš salės taip pat turėjo progą pakeisti įvykių seką. Likusieji stebėjo, ką iš salės pakviestos savanorės merginos darys, kaip apgins negalią turintį vyrą, kuriam yra rodoma nepagarba. Jie ir vėl galėjo keisti viską pagal savo nuožiūrą, taip narpliodami opią problemą.

Man taip pat teko būti viena iš savanorių, galėjau įsijausti į vaidmenį ir keisti įvykius. Tai lyg treniruotė, su kuo susiduriame kone kasdien – juk mes kiekvienas galime pakeisti kai kuriuos įvykius, bet kartais bijodami aplinkinių teakcijos nedrįstame. Kritika iš žiūrovų sugėdina, priverčia susimąstyti ir pakeisti savo elgesį. Tad nebijokime patyčioms pasakyti ne, darykime viską iškart ir nedvejodami bei nelaukime, kol kas nors sukritikuos, kai pakeisti tai jau bus per vėlu!

Urtė Marcinkevičiūtė, IIIg kl.
Nuotr. Dainoros Biliūnaitės

 

Artėja

Šiuo metu įrašų nėra

Dienynas

Dirbę pedagogai

Mintys

"Meilė atsiranda tuomet, kai ne tik įstengi pakelti kančią, bet ir jos nevengi."
N. Gogolis

Orai