Pasakoja Justina (kairėje) ir Ugnė

Lietingą spalio 28 dienos popietę susirinkome Dusetų kultūros centre. Susitikti su mokiniais į Dusetas atvyko „Misija Sibiras“ dalyviai.

Misijos dalyvės

Žurnalistės Ugnė Karaliūnaitė ir Justina Bezaraitė dalyvavo šiais metais misijoje Igarkoje. Misija Sibiras – Lietuvos jaunimo pilietiškumo ir patriotiškumo ugdymo projektas. Projektą rengia labdaros ir paramos fondas „Jauniems“. Nuo Misija Sibiras pradžios jau surengta vienuolika ekspedicijų į lietuvių tremties ir įkalinimo vietas Rusijoje, Kazachstane ir Tadžikistane. Šiais metais misija vyko Igarkoje. Igarka – miestas Rusijos šiaurėje, Jenisiejaus dešiniajame krante, apie 670 km nuo jo žiočių, už Šiaurinio poliaračio, Krasnojarsko krašte. Jame dabar gyvena apie 9500 gyventojų. Kaip ir visais metais, taip ir šiemet vyko atranka. Iš 811 jaunuolių, pareiškusių norą dalyvauti misijoje, į antrą turą – 50 kilometrų žygį pateko 75. Iš jų atrinko 16 stipriausių, kurie vyko į Igarką. Prieš išvykdami savanoriai ruošėsi mėnesį laiko, buvo mokomi kryždirbystės. Prieš išvykdami, Vilniuje organizavo akciją #Ištark #Išgirsk #Išsaugok. Dieną naktį įvairūs žmonės skaitė tremtinių vardus, pavardes bei jų tremties istorijas. Per dvi paras buvo perskaityta virš 22000 istorijų.

.

Liepos 17 d., Pasaulio lietuvių vienybės dieną, surinkta komanda dviems savaitėms išvyko į Igarką. Traukiniu važiavo iki Maskvos, toliau lėktuvu skrido iki Krasnojarsko ir galiausiai iki Igarkos. Nusileido Jenisėjaus upės saloje. Igarkoje, amžino įšalo žemėje, miestas yra apleistas, medžio apdirbimo cechas, kur buvo naudojama pigi mūsų protėvių darbo jėga, stovėjo lyg vaiduoklis. Dabar miesto centre daugiaaukščiai gyvenamieji namai. Žurnalistės pasakojo apie jų misiją, rodė vaizdo įrašus apie Lietuvos tremtinių gimines gyvenančius Igarkoje. Tremtinės dukra Olga labai skaudžiai prisiminė istorijas apie tremtinius. Net parašė laišką gerbiamai Lietuvos prezidentei Daliai Grybauskaitei.

Nuotrauka atminčiai

Kitas vaizdo įrašas buvo apie Igarkos tremtinių kapines. Igarkoje buvo vienos didžiausių kapinių Sibire. Jose „Misija Sibiras“ komanda tvarkė aplinką bei rūpinosi kryžiais. Pirmąją dieną atvykus į kapines jos buvo sunkiai įžengiamos. Prireikė net kelių dienų, kol pavyko erdvę atlaisvinti: teko pjauti krūmynus, išvilkti išvirtusius bei apgenėti išsikerojusius medžius. Sutvarkius aplinką, laukė dar atsakingesnė užduotis – darbas su kryžiais. Komanda ne vien tiesino ir tvirtino senuosius kryžius, bet pastatė ir devynis naujus lietuviškai puoštus, kurie į Igarką 1750 kilometrų buvo plukdyti iš Krasnojarsko. Nauji kryžiai pagrindinėse Igarkos lietuvių kapinių erdvėse „Misija Sibiras“ komandos dėka iškilo per mažiau nei 48 valandas. Šis skaičius atrodo įspūdingai, turint omenyje, kad dalyviai pastatė kryžius, kurių bendras svoris siekė 810 kilogramų. Patiems misijos dalyviams gyvenimo sąlygos nebuvo itin paprastos. Jie įsikūrė stovyklą šalia kapinių, dirbo po 12 ar 14 valandų per parą. Buvo didelis vandenio stygius. Po visų šių darbų „Misija Sibiras‘16“ komanda sugrįžo į Lietuvą, tačiau projektas dar tik prasideda. Ekspedicija yra tik viena iš projekto dalių. Nuo rudens prasidėjo intensyvūs susitikimai su moksleiviais, tremtiniais, bendruomenėmis ir visais, kuriems įdomi „Misija Sibiras“ projekto veikla. Būtent taip ir yra įgyvendinamas vienas iš projekto tikslų – pilietiškumo idėjų sklaida!

Lietuvai 2018 metais ruošiantis minėti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, istorinės atminties išsaugojimo klausimus kuruojanti vyriausybinė komisija šiai istorinei ekspedicijai šiemet skyrė 12 tūkstančių eurų.

Džiaugiamės, kad yra tokių patriotų mūsų gimtinėje, kurie stengiasi dėl mūsų protėvių atminimo. Esame labai jiems dėkingi už jų drąsą ir pastangas. Tikimės, kad tai dar ne paskutinė išvyka, ir kad tokių paskaitų turėsime dar daugiau.

Kornelija Pupeikytė, IVg kl.

"Melagis privalo turėti gerą atmintį."
M. F. Kvintilianas