Pradinukai su rašytoja

Kasmet vyksta Metų knygos rinkimai. Tryliktą kartą vykstančiais knygų rinkimais siekiama skatinti Lietuvos gyventojus domėtis šiuolaikine lietuvių literatūra ir atkreipti dėmesį į geriausius jos kūrinius, populiarinti skaitymą kaip prasmingą ir patrauklų užsiėmimą.

Dalijamasi įspūdžiais apie knygą paaugliams

Vos paskelbiamas nominuotų knygų sąrašas vaikams, gimnazijos skaityklos vedėja Birutė Laurinavičienė susitinka su pradinukais. Mokinukai, susirinkę gimnazijos skaitykloje, o kartais ir savose klasėse, skaito knygas, jas aptaria, o vėliau – mažieji jas iliustruoja. Taip supažindinami mokiniai su knygomis ir skatinami pamilti knygas.

Šiemet penktokai ir šeštokai kartu su dailės mokytoja Svetlana Raugiene kūrė skirtukus pagal Ilonos Ežerinytės knygą „Šunojaus diena“. Galbūt atrodytų, kad  mokiniai jau per dideli šiai knygai, bet baigę ketvirtą klasę, jie visi dovanų gavo būtent „Šunojaus dieną“. Šias knygeles jiems dovanojo fondas „Švieskime vaikus“, kurio steigėjai yra Andrius Mamontovas ir Ramūnas Karbauskis.

Mūsų gimnazija laimėjo konkursą ir todėl galėjome pasikviesti į svečius vieną autorę, kurios dvi knygos buvo nominuotos 2017 metų knygos rinkimams. Taip įvyko pirmą kartą, kad vienos rašytojos net dvi knygos puikuojasi nominuojamųjų knygų sąraše.

Knygos „Sutikti eidą“ pristatymas

Sausio 15 dieną sulaukėme viešnios. Dusetų Kazimiero Būgos viešojoje bibliotekoje susirinkę mokiniai pasitiko Iloną Ežerinytę. Laukdami rašytojos, mokiniai ne tik perskaitė knygą, bet ir paruošė inscenizacijas pagal I. Ežerinytės knygą „Šunojaus diena“. Prieš prasidedant pokalbiams su viešnia, trečių ir ketvirtų klasių mokiniai savo kūrybingumu nustebino autorę ir sulaukė daug šiltų padėkos žodžių.

Kitą pamoką su rašytoja susitiko penktų bei  šeštų klasių mokiniai. Ilona Ežerinytė, kalbėdama su mažesniaisiais, plačiai papasakojo apie knygos „Šunojaus diena“ iliustracijas. Ji paaiškino, kodėl dailininkas Raimondas Gnižinskas šiai knygutei parinko tokias niūrokas spalvas. Pasirodo, kad  vaikai labai judrūs, aktyvūs, nes aplink daug ryškių, nenatūralių spalvų, Jos dirgina vaikų akis. Todėl knygoje nerasime rėžiančių akis spalvų. Taip pat atskleidė, kad knyga kilo iš būtinybės. Pirmąją pasaką apie Adelę moteris parašė kaip dovaną draugės dukrytei. Antrąją pasaką rašė apie berniuką Dovydą jau paprašyta. O trečioji pasaka gimė rašytojai nuobodžiaujant draugės bute, prižiūrint kates ir besiklausant klasikinės muzikos. Visos trys pasakos kupinos gerumo ir išminties, nestokojančios humoro apie sužmogintus gamtos gyvius ir jų santykius su „tikrų“ žmonių pasauliu.

Nuotrauka prisiminimui

Po pertraukos rašytoja susitiko su vyresniaisiais mokiniais. Ji kalbėjo apie antrąją nominuotąją knygą paaugliams „Sutikti eidą“. Knygoje vaizduojama gana tikroviška, pažįstama pagrindinės veikėjos paauglės Algės būsena. Autorė derina realizmą ir fantastiškumą ir kviečia skaitytoją pastebėti, pažinti, deramai įvertinti šalia esantįjį. Išklausiusi ir devintokių nuomones apie šią knygą, ji  pristatė naują, visai neseniai išleistą knygą „Verksnių klubas“.

Susitikimai buvo labai malonūs, ne rašytoja savo iškalba prikaustė kiekvieną klausytoją, retkarčiais šmaikščiai pajuokaudama.

Reikia nepamiršti, kad lietuviai rašytojai ne ką prastesni už užsienio. Tad skaityme daugiau mūsų gimtąja kalba rašančiųjų knygų, juk nei vienas žodis nebus perėjęs per vertimo procedūras. Bus toks, kokį parašė autorius. Taip pat, pasinaudodama iš Ilonos Ežerinytės lūpų girdėtais žodžiais, paraginsiu kiekvieną skaityti ir balsuoti už nominuojamas knygas. Ir būtinai perskaitykite daugiau nei vieną knygą, kad jūsų balsų atidavimas būtų teisingai parinktas.

Vismantė SINKEVIČIŪTĖ, IIg klasė

"Dauguma žmonių savo pirmąją gyvenimo pusę nugyvena taip, kad sugadintų antrąją."
Ž. De La Briujeras