Ekspedicijos dalyvis L. Kasperavičius

Dauguma jaunų žmonių šiais laikais yra labai smalsūs, veiklūs ir bet kokia kaina siekia savo užsibrėžto tikslo. Galime pasidžiaugti, kad atsiranda žmonių, kurie yra labai ištikimi savo gimtajai šaliai ir be paliovos siekia atgaivinti jos praeitį, nuveikti naudingų darbų, kurie prikeltų tautos atminimą. Šių metų kovo 13 dieną į Dusetų kultūros centrą buvo atvykęs „Misija Sibiras‘17“ dalyvis Laimis Kasperavičius, kuris gimnazistams dovanojo kitokią pamoką.

Susirinko daug klausytojų

„Misija Sibiras“ tai jau dvyliktus metus vykstantis projektas, kurio metu organizuojamos jaunų žmonių ekspedicijos į Sibirą. Ekspedicijos tikslas – sutvarkyti mūsų tautiečių trėmimų vietas, apleistas kapines, pastatyti atminimo simbolius, lietuviškomis kryždirbystės tradicijomis puoštus kryžius, žuvusiems lietuviams Sibire atminti. Ekspedicijos metu taip pat siekiama pabendrauti su Sibire tebegyvenančiais tautiečiais ar jų atžalomis. O grįžus iš ekspedicijos – keliauti po visos Lietuvos mokyklas ir skatinti jaunuolius domėtis Lietuvos istorija bei išsaugoti ją ateities kartoms. Projekto atranka prasideda nuo registracijos anketos. Anketoje kandidatas turi atsakyti į klausimus apie savo veiklą jaunimo organizacijose, pomėgius, rusų kalbos žinias, fizinį aktyvumą ir kitus. Kadangi susidomėjimas ekspedicijomis yra labai didelis ir norinčių tapti projekto dalimi yra labai daug, siekiant palengvinti atranką – organizuojamas bandomasis žygis. Į jį patenka apie 70 anketą pildžiusių žmonių. Žygis trunka dvi dienas ir vyksta Lietuvoje, jo metu yra siekiama sudaryti sudėtingas sąlygas, kurios gali laukti Sibire. Būtent po bandomojo žygio yra suformuojama galutinė ekspedicijos komanda. Prieš išvykstant į ekspediciją, labai svarbu tinkamai jai pasiruošti. Todėl komanda kimba į darbus. Prieš ekspediciją susitinka su tremtiniais ir klausosi jų istorijų bei atsiminimų. Taip pat mokosi kryždirbystės amato, lankydamiesi pas kryždirbius. Ekspedicijos pradžios diena – neatsitiktinė. Išvyksta liepos 17-tą – Pasaulio Lietuvių vienybės dieną. Ekspedicijos trukmė dvi savaitės.

Prisiminimui – bendra nuotrauka

„Šiais metais „Misija Sibiras‘17“ ekspedicijos metu vykome į Irkutsko sritį, kurioje pagal plotą tilptų 12 Lietuvų. Tvarkėme lietuvių amžino poilsio vietas Tulūno bei Nižneudinsko rajonuose. Sutvarkėme 9 skirtingas kapines (Gadalėjaus, Tulūno, Javdokimovo, Algatujaus, Soloncų, Kamenkos, Bogotyriaus, Porogo bei Viesiolyj). Kapinių ieškojome vietovėse, kurių dalies žemėlapiuose jau nebėra, todėl nemažai keliavome pėsčiomis – nužygiavome daugiau nei 100 kilometrų. Dvi savaites trukusioje ekspedicijoje į dangų iškilo 9 nauji lietuviškos kryždirbystės tradicijomis puošti kryžiai. Lietuvių tremtinių likimus išsaugojome susitikdami su Sibire tebegyvenančiais lietuviais ar jų artimaisiais. Keliaudami iš vienos gyvenvietės į kitą sutikome net 8 lietuviškų šaknų turinčius žmones“, – taip pasakojo susitikimo metu ekspedicijos dalyvis Laimis Kasperavičius.

Nei vienas neliko abejingas, visi suprato, kad ši veikla yra išties labai svarbi, pirmiausia, kiekvienam iš mūsų ir taip pat mūsų šaliai. Galbūt ir mūsų gimnazijoje atsiras drąsių jaunuolių, kurie pasiryš išbandyti savo jėgas, darydami tokius pat kilnius darbus.

Evelina Kundavičiūtė, IIIg klasė

"Žmogaus gyvenimas kupinas laimės daugiausia dėl to, kad žmogus amžinai laukia, jog netrukus bus laimingas."
E. A. Po