Paskaitos tema
Paskaitos tema

Manau, kad būtent dabar, kai esame uždaryti namuose, susiduriame su vienatve, neturime su kuo pasikalbėti, esame užsisklendę. Kai savo jausmų niekur neišliejame ir laikome juos savyje, daromės irzlesni ir niekam neišsipasakojame. Ir štai tada mums padeda tokios organizacijos kaip Jaunimo linija. Galima jiems skambinti duotu numeriu, o su atsiliepusiais savanoriais galima apie viską pasikalbėti. Jei nenori kalbėti, gali susirašinėti. Belieka pasirinkti tau tinkantį variantą.

Kovo 5 dieną virtualioje erdvėje susitikome su Jaunimo linijos savanore Vaida Galkontaite, kuri jaunimui padeda, išklauso jau ne vienerius metus. Kadangi Vaida savanoriauja tikrai ilgai, ji taip pat apmoko ir naujokus, supažindina su viskuo, kuo reikės naudotis bendraujant, liepia nesakyti nieko, kas paskambinusįjį įžeistų, sugniuždytų.

Pokalbio pradžioje buvo svarbu išsiaiškinti mūsų savijautą. Buvo demonstruojami žmogeliukai-emocijos ir turėjome pasirinkti po du, kurie apibūdintų mūsų nuotaiką. Pasirinkimai buvo įvairūs: vieni – atsipalaidavę, kiti – nuobodžiaujantys, ramūs. Vėliau Vaida pasakojo apie emocijas ir jausmus. Daug kas juos painioja, laiko panašiais. Bet savanorė viską paneigė. Emocijos – tai stipri, nesąmoninga, nervų sistemos sukeliama reakcija į ką nors. Jausmai – taip pat reakcija į situaciją, tačiau šiai reakcijai reikalingas ilgalaikis procesas. Pasirodo, kad jausmai yra tik geri, o tik geras ir blogas yra mūsų elgesys. Jei mokame kontroliuoti savo jausmus, tada mes esame tikrai psichologiškai stiprūs. Išmokti juos kontroliuoti nebus labai sunku, jei tik žinosi, ką koks jausmas reiškia. Pyktis – kova su problemomis, nerimas – žiūrėjimas į ateitį, pasibjaurėjimas – atstūmimas to, kas nesveika, nemalonu, baimė – apsauga nuo pavojaus, džiaugsmas – priminimas, kad tai mums svarbu, liūdesys – tiltas, kuris sujungia mus su kitais, kuriuos mylime ir jų pasiilgstame, nuostaba – susitelkimas ties naujomis situacijomis, pasitikėjimas – sąjunga su žmonėmis, kurie mums padeda. Labiausiai man įsiminė tai, jog jei tau pradėjo sektis, išmokai save pralinksminti, pradėjai į viską žiūrėti pozityviau, savo žiniomis, kaip tau tai pavyko pasiekti, turi pasidalyti su žmogumi, kurio dabartinė nuotaika yra tokia, kokia buvo tavo iki kol pradėjai savimi rūpintis. Galbūt net turi pradėti rūpintis juo, kad jis pajustų, jog kam nors rūpi, ir tada žmogus pradės jausti, kad yra pilnavertis.

Pamoka tikrai neprailgo, nes buvo įdomu bendrauti su savanore, kuri vos ne kiekvieną dieną klauso sugniuždytų ar norinčių nusižudyti žmonių, bando jiems padėti bendraudama. Norėtųsi daugiau tokių susitikimų.

Emocijų mandala
Emocijų mandala

O štai kokia klasės draugų nuomonė:

Enrika: Paskaitos metu turėjome pagal rodomus paveiksliukus pasakyti, kaip jaučiamės, kalbėjome apie emocijas. Sužinojau, kad visi jausmai yra geri. Galima ir susibendrauti su savo jausmais. Pasakojo, dėl kokių priežasčių ar problemų skambina žmonės į Jaunimo liniją. Buvo įdomu ir naudinga. Pakvietė nebijoti turint problemų kreiptis telefonu 8 800 28 888 arba www.jaunimolinija.lt, visada galima pasikalbėti, diskutuoti, išspręsti savas problemas, kurios trukdo gyventi.

Markas: Susipažinome su Jaunimo linijos savanore ir savanorių mokytoja Vaida Galkontaite, kuri mums papasakojo apie jausmus, emocijas. Buvo labai įdomu paklausyti, kaip reikia valdyti savas emocijas, kaip susitvarkyti su pykčiu, kaip mus valdo emocijos. Savas emocijas moku valdyti ir tikrai neturiu problemų dėl to, tačiau visada smagu išgirsti patarimus, kaip tai galima daryti geriau ir nepasimesti tam tikrose situacijose. Kalbėjome ir apie patyčias. Sulaukia įvairių skambučių iš įvairaus amžiaus vaikų, jaunuolių. Vaikams tenka išgyventi įvairias emocijas, patyčias, kurios gali privesti iki depresijos, savižudybės ir t. t. Šios pamokėlės labai svarbios ir naudingos, nes moko suvaldyti savas emocijas. Tai labai svarbu, kad neatsitiktų kokia nelaimė, neliktų blogų pasekmių.

Deimilė: Šiandien, kovo 5 d., vyko susitikimas su Jaunimo linijos savanore. Ji šnekėjo apie jausmus, emocijas, savanorės darbą. Man labiausiai patiko, kai paaiškino, jog emocijas reikšti yra gerai, jų negalima nuslėpti, kad vyrams yra normalu verkti, o mergaitėms – būti piktoms. Blogos ne emocijos, o blogi poelgiai. Man labiausiai įsiminė, kai pasakojo apie keisčiausią skambutį, neva ją mato ir žino, kur ji yra. Tai ją išgąsdino, bet viskas baigėsi laimingai, nes tai buvo tik kažkieno nevykęs pokštas. Manau, jog jos darbas yra labai atsakingas ir reikalaujantis kantrybės, supratimo. Tai, manau, buvo įdomiausia dalis.

Aivita: Susitikimas su savanore iš Jaunimo linijos buvo įdomus. Sužinojome daug informacijos apie emocijas ir jausmus, kad nėra blogų jausmų, visi tik geri. Visos emocijos yra naudingos ir nereikia jų užgožti. Savanorė mums taip pat papasakojo, kaip veikia Jaunimo linija, kokiais klausimais į ją kreipiasi ir dėl ko jaunimas rašo būtent ten. Atrodo, kam šito reikia, bet iš tikrųjų ne visada žmogus turi kam pasipasakoti, o kai laiko viską savyje, situacija pablogėja. Taip pat savanorė atsakė į mūsų pateiktus klausimus. Įsiminė vienas klausimas: koks buvo keisčiausias skambutis? Ji mums papasakojo, kad kažkas paskambino ir pasakė matąs, kaip ir kur ji sėdi, ir laukiąs už kampo. Savanorė neslėpė, kad buvo baugu, bet tai buvo tik kvailas pokštas. Tokia pamoka tikrai buvo įdomi, nes gavau daug naudingos informacijos.

Edgaras: Šiandien vyko susitikimas su Jaunimo linijos savanore. Ji mums demonstravo skaidres ir pasakojo apie savo savanoriavimą Jaunimo linijoje, kaip ten atsidūrė, kaip sekasi dirbti, kokių skambučių sulaukia ir dar daug visko apie savo darbą. Labiausiai man patiko tai, kad ji ne tik pasakojo ir rodė mums skaidres, bet ir bendravo su mumis, klausinėjo, kaip mes jaučiamės, atsakinėjo į mūsų klausimus. Tai buvo įdomu, nes ne visi žmonės ryžtasi tapti savanoriais ir apie tai pasakoti. Taip pat ne visi žmonės, kurie apie tai pasakoja, domisi mūsų nuotaika ir kaip mums sekasi. Manau, tokie susitikimai yra tikrai svarbūs, kad mes ir kiti suprastume, jog, jei turi bėdų, nereikia jų gėdytis ir slėpti, reikia tiesiog kažkam išsipasakoti, kad ir paskambinus į Jaunimo arba Vaikų liniją, jei neturi artimo žmogaus, kuris tave išklausytų.

Mantė: Šiandien dalyvavome susitikime su Jaunimo linijos savanore. Ji kalbėjo apie jausmus, kad kartais jaustis blogai yra normalu, visi jausmai yra priimami ir visiškai normalūs. Manau, daugumai mūsų ši pamoka buvo naudinga, nes turbūt ne visi gali suprasti, kad tokie jausmai, kuriuos jaučiame paauglystėje, yra normalūs. Kai kažkas yra tau negerai, kiti aplinkui tavęs nesupranta, šie savanoriai tikrai supras, nes, gali būti, jie kažkada patyrė lygiai tą patį ar panašų išgyvenimą, ką ir tu. Turėtume nebijoti išsakyti savo jausmų, nesvarbu, ar artimam žmogui, ar visiškam nepažįstamam. Tokių pamokų turėtų vykti daugiau, nes dauguma paauglių turbūt nežino, kad jaustis blogai nėra blogas dalykas, blogų emocijų nebūna.

Tadas: Turėjome galimybę susipažinti su dar viena visuomenės veikėja – Jaunimo linijos savanore. Sužinojom apie savanorių darbą, kokių kartais keistų skambučių jie sulaukia. Pasirodo, ne taip lengva būti savanoriu. Labiausiai įsiminė, kai savanorė pasakojo apie keisčiausią skambutį, kuris iš pradžių buvo gan šiurpus, bet, svarbiausia, viskas baigėsi gerai. Tai buvo tik pagąsdinimas.

Augustinas Liorentas, 8 klasė

Artėja

Dienynas

Dirbę pedagogai

Mintys

"Meilė – tai gamtos audeklas, siuvinėtas vaizduote."
Volteras

Orai