Kaip susidraugauti?
Kaip susidraugauti?

Nuo 2019 metų emocinės paramos tarnyba Vaikų linija kovo mėnesį skelbia Sąmoningumo didinimo mėnesiu BE PATYČIŲ. Ši iniciatyva dar kartą kviečia susimąstyti, kokie jausmai ir emocijos skatina žmogų nuskriausti kitą, kokius jausmus išgyvena nuskriaustasis ir kaip užkirsti kelią patyčioms ir smurtui. Pakalbėti apie emocijas ir jausmus sutiko Jaunimo linijos savanorės. Jos kovo 5 ir 12 dienomis vedė nuotolines emocinio raštingumo pamokas 8 klasės ir I-II, III-IV gimnazijos klasių mokiniams. Mokiniai sužinojo ne tik apie jausmus, emocijas, kaip jas suvaldyti, bet ir buvo supažindinti su Jaunimo linijos veikla, dėl kokių priežasčių dažniausiai į šią liniją kreipiasi jauni žmonės, kokios pagalbos galima sulaukti.

Tikiuosi, kad mokiniai išmoks susidraugauti su savo jausmais, užklupus sunkumams drąsiai kreipsis pagalbos ir taip užkirs kelią patyčioms ir smurtui.

O štai ką rašo patys mokiniai, dalyvavę susitikime su savanorėmis Julija ir Vaida.

Aida Novatorovaitė, IIg klasė: Jaunimo linijos savanorė Julija supažindino mokinius su savo vidiniu pasauliu. Buvo įdomu klausyti to, kas vyksta mūsų viduje ir išorėje, stebėti savo jausmus ir reaguoti. Sužinojau, kad jausmų, emocijų nereikia blokuoti ir neigti. Jos yra būtinos, reikia suvokti savo emocijų priežastį. Jaučiuosi rami, lyg man būtų atsakyta į kylančius klausimus, paaiškinta. Suprantame, kad kiekvienas jausmas yra svarbus, nes jis kaip tiltas jungia žmogų su šeima, aplinka. Pamokos metu stebėjau savo reakciją, kaip nerimas ar kiti jausmai pasikeičia, nes jie nėra amžini, taip pat kaip nuolat keičiasi emocijos. Keista, kad, anot savanorės, įvairiausi jausmai, tokie kaip pyktis ar neapykanta veda žmogų tik į priekį, padeda išgyventi skirtingas situacijas. Buvo netikėta sužinoti, kad jausmai niekur nedingta, o jei juos bandome slopinti, kyla įvairiausios psichologinės problemos, manijos, kartais net savęs žalojimas. Svarbu kontroliuoti savo veiksmus, nes jie ir sukelia įvairiausias emocijas, viskas, ką mes jaučiame – reikalinga ir būtina.

Užduotis „Kaip jautiesi?“
Užduotis „Kaip jautiesi?“

Aida Liesytė, IIg klasė: Susitikime buvo pasakojama apie žmogaus jausmus, emocijas, mokymąsi jų neužgožti ir būtinybę jas išreikšti. Visi jausmai ir emocijos yra mūsų reakcija į aplinką. Reikia mokėti pažinti juos, klausytis savo kūno ir suprasti, ko mums reikia. Emocijų ir jausmų yra visokiausių: tai liūdesys, meilė, džiaugsmas, neapykanta. Visi jausmai yra geri, tik blogi poelgiai. Reikia išmokti su jausmais susidraugauti, juos stebėti, priimti, įsivardinti ir tik tada pasirinkti, kaip elgtis. Ši paskaita mane pamokė, kad nedera savyje laikyti jokių emocijų ir jausmų, o reikia juos reikšti, nes jų užgniaužimas gali privesti prie baisių dalykų.

Dita Valiulytė, IIg klasė: Susitikime su Vaikų linijos atstove man labiausiai patiko ir įsiminė pokalbis apie tai, kas yra emocijos ir jausmai. Emocija stipriai išsireiškia per kūną, bet greitai baigiasi. Tai momentinis dalykas. Visos emocijos, nesvarbu, jos teigiamos ar neigiamos, yra geros. Jas visas yra svarbu išjausti, nes kai jas blokuojame, jos vis tiek turi išeiti, bet tada jau kitu keliu. Aišku, kai kuriose šeimose yra tokių standartų, dėl kurių norisi kai kurias savo emocijas blokuoti. Pavyzdžiui, yra šeimų, kur berniukams nuolat sakoma, kad tikri vyrai neverkia, tad nuo to pasakymo berniukams norisi šios emocijos neišreikšti. Jausmai kelia ilgalaikius pojūčius. Jiems susiformuoti reikalingas ilgesnis laikas. Supratau, kad viską, ką mes jaučiame, ar tai būtų pyktis, nerimas, džiaugsmas, ar visa tai kartu sudėjus, yra absoliučiai normalu. Tik svarbu, kad neigiamų emocijų ar jausmų savyje nelaikytume per ilgai.

Aura Silvija Kazlaitė, IIg klasė: Savanorė Julija papasakojo, kas yra Jaunimo linija, kuo ji užsiima, kaip suteikiama pagalba. Pradžioje Julija mūsų paprašė įsivertinti savo nuotaiką, pagal nuotaikų medį. Man šis įsivertinimo būdas labai patiko, nes galėjau stebėti ir įvertinti, kaip jaučiuosi aš ir mano klasės draugai. Vėliau savanorė papasakojo, kas yra emocijos ir jausmai bei kaip juos atpažinti. Parodė emocijų ratą, kuriame surašytos visos emocijos. Nežinojau, kad emocijų galima įvardinti tiek daug. Julija mus išmokė labai svarbios taisyklės: „Visi jausmai yra geri“. Ši taisyklė padėjo suprasti, kad reikia nebijoti reikšti savo jausmų ir emocijų, jų negalima laikyti savyje. Susitikimo pabaigoje mes vėl įsivertinome savo nuotaiką, taip pasibaigė ši įdomi ir, manau, prasminga pamoka.

Nedas Juškėnas, IIg klasė: Šiandien vykusioje paskaitoje daugiausiai buvo kalbama apie emocijas ir jausmus, apie skirtumą tarp jų. Savanorė Julija pasakojo apie tai, kad gerų ir blogų emocijų nebūna - būna tik nemalonios. Visi jausmai yra geri, geras ir blogas gali būti tik mūsų elgesys ir visi mūsų jausmai yra legalūs, visi kažką mums simbolizuoja. Paskaita man padėjo įsigilinti į savo jausmus, sužinojau, kaip juos kontroliuoti, ir kas gali nutikti žmogui, jeigu jis emocijas bandys slėpti, priešintis“.

Viltė Ruzgaitė, IIg klasė : Paskaita su Jaunimo linijos atstove Julija buvo labai naudinga, nes padėjo pažinti emocijas, pasakė, kaip jas valdyti, kad visiems mums skirtingi jausmai gali kilti dėl skirtingų dalykų ir svarbu juos pažinti. Kai pažįstame save ir suprantame, ką jaučiame, galime rinktis, kaip reaguoti. Savanorė padėjo suprasti, kad visi jausmai yra geri. Informavo, kaip galima susisiekti su Jaunimo linijos atstovais, jeigu prireiks pagalbos, paaiškino, kaip viskas ten vyksta.

Gabija Mozūraitytė, IIg klasė: Džiaugiuosi, jog dalyvavau paskaitoje su atstove iš Jaunimo linijos, nes man labai patiko. Nesvarbu, ar pyksti, bijai, verki, liūdi - tai yra natūralu. Juk mes esame žmonės, pilni visokiausių emocijų. Sužinojau, kaip susidraugauti su jausmais.

Dominyka Kolesnikovaitė, IIg klasė: Sužinojau, kad Jaunimo linijoje dirba savanoriai, o ne psichologai. Savanoris, pakėlęs telefono ragelį, nemato net numerio, nes neturi teisės. Viskas, kas pasakojama, ir lieka toje patalpoje, nes tai asmeninė informacija. Kodėl gi žmones skambina į Jaunimo liniją? Dažniausiai būna įvairūs konfliktai, vienatvė, neturėjimas draugų, arba esi kitokios orientacijos ir bijai būti pasmerktas, kad tu kitoks. Savanorė priminė, kad reikia pamilti save tokį, koks esi ir išmokti valdyti savo jausmus.

Kornelija Barzdaitė, IIg klasė: Paskaita buvo labai vertinga, nes padėjo pažinti, suprasti ir atskirti, kur yra jausmai ir kur yra emocijos. Patiko, kad leido komunikuoti, nusistatyti dabartines emocijas ir jausmus, kuriuos jautėme tuomet. Supratau, kad visi jausmai yra nuostabūs. Informavo apie Jaunimo linijos susisiekimo būdus ir skatino nebijoti rašyti ar skambinti, jei jaučiamės viduje blogai ar neturite kam išsipasakoti.

„Jaunimo linijos“ teikiama pagalba
„Jaunimo linijos“ teikiama pagalba

Vitalijus Pamakštys, IIIg klasė: Paskaitoje buvo kalbama apie tai, kad nėra gerų ir blogų jausmų, geras ir blogas gali būti tik mūsų elgesys. Jausmai gali būti tik malonūs arba nemalonūs ir kiekvienas jausmas turi savo paskirtį. Vienu metu galima jausti keletą jausmų, pvz.: drąsus, energingas, bet abejingas. Visus jausmus mes jaučiame kūne ir šios emocijos gali sukelti tam tikrų reakcijų, pvz.: dėl streso įvyksta kūno hormonų disbalansas, kuris gali sukelti plaukų slinkimą. Paskaitoje sužinojau apie jausmų reikšmes: Baimė – apsauga nuo pavojaus. Pasitikėjimas – sąjunga su žmonėmis, kurie mums padeda. Nuostaba – susitelkimas ties naujomis situacijomis ir detalėms. Pasibjaurėjimas – atstūmimas to, kas nemalonu, nesveika. Nerimas – žiūrėjimas į priekį, planavimas, numatymas, motyvuoja. Pyktis – kova su problemomis. Džiaugsmas – priminimas, kas mums išties svarbu, o liūdesys – tiltas, sujungiantis mus su tais, kuriuos mylime. Be to, visada svarbu turėti kuo pasitikėti, kad su juo galėtum pasikalbėti apie savo jausmus ir išsipasakoti.

Urtė Marcinkevičiūtė, IIIg klasė: Paskaita su Jaunimo linijos atstove išties naudinga su paauglystės sunkumais susiduriančiam jaunimui. Ji papasakojo, kokie yra skirtumai tarp jausmų bei emocijų, turėjome progą atskleisti, kaip jaučiamės patys bei kas mus neramina. Manau, tai yra puikus būdas suprasti patiems save bei kaip kovoti su iškilusiomis problemomis, neatrastais jausmais, kamuojančiais diena iš dienos, ir pasiruošti ateityje laukiantiems sunkumams. Viena aktualiausių paliestų temų, mano nuomone, psichiniai sunkumai, tokie, kaip panikos ar nerimo priepuoliai, su kuriais daugeliui jaunų žmonių tenka susidurti. Ištikus tokiai situacijai, nežinia kaip elgtis, nes informacijos internete ar tarp artimųjų mažai. Tokios paskaitos naudingos, nes leidžia žmogui suprasti, kad taip jaučiasi daugelis, kad beviltiškoje situacijoje tikrai atsiduria dauguma ir to nereikia nei slėpti, nei bijoti – svarbiausia yra kalbėti ir ieškoti pagalbos kuo anksčiau.

Viltė Razmanavičiūtė, IIIg klasė: Kovo 12 dieną vyko paskaita, pavadinimu „Kaip aš jaučiuosi?“, kurią vedė Jaunimo linijos savanorė Vaida. Jos metu kalbėjome apie jausmus ir emocijas, kaip svarbu suprasti, ką jauti, kaip svarbu mokėti juos valdyti, mokėti kam nors išsipasakoti, jei kas tave slegia. Emocijos ir jausmai užima labai svarbų vaidmenį mūsų gyvenime. Jie būna nepastovūs, nuolat kintantys, bet labai svarbūs žmogui. Mums buvo paaiškinta, kad blogų emocijų nėra, visos yra geros, turinčios savo paskirtį. Normalu, kad kartais žmogus jaučiasi pasimetęs tarp savo jausmų, nežinantis kaip elgtis. Tokiu atveju svarbiausia nebijoti kreiptis pagalbos, nesvarbu, kokio amžiaus bebūtumėme, juk visi susiduriame su sunkumais. Pagalbos galima kreiptis į tokias organizacijas, kaip Jaunimo linija, Vaikų linija, Pagalbos linija ir kitas, kuriose dirba savanoriai, nuoširdžiai norintys padėti. Svarbiausia nepamiršti, kad susidūręs su sunkumais tu nesi vienas.

Jurgita Kazlienė, socialinė pedagogė.
Nuotraukos mokytojos Dainoros Biliūnaitės

Artėja

Dienynas

Dirbę pedagogai

Mintys

"Meilė – tai vieškelis į saulę, grįstas aštriais deimantais, kuriuo turi eiti basas."
M. K. Čiurlionis

Orai